Płytki marmurowe na ścianę w kuchni - mat czy poler?

Opublikowano: 20 września, 2022

Gresy marmuropodobne cieszą się w ostatnich latach szczególną popularnością, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i usługowym. Jest to oczywiście związane z ich wysoką użytecznością, a jednocześnie wyjątkowym designem, który potrafi nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Wśród gresów marmuropodobnych najbardziej popularnymi typami są gresy polerowane i matowe. Jakie są zalety i wady tych dwóch rozwiązań i kiedy warto je wykorzystać?

Funkcjonalność

Choć gresy marmuropodobne są bardzo estetyczne i zwykle bierzemy pod uwagę przede wszystkim ich walory wizualne, przy aranżacji mieszkania warto skupić się także na funkcjonalności. A skoro o niej mowa, nie można nie wziąć pod uwagę kwestii porządków. Niektóre przestrzenie domu, takie jak tarasy, balkony czy kuchnie narażone są zwykle na większe zabrudzenia niż na przykład sypialnia czy salon. Zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu okazują się w takim przypadku gresy matowe, ponieważ nie widać na nich kurzu lub piasku tak bardzo jak na gresach polerowanych, szczególnie gdy oprócz matowego wykończenia odznaczają się też charakterystycznym dla marmuru żyłkowaniem, jak choćby gres Carrara Palatina. Wzór na płytce sprawia, że wszelkie zabrudzenia nie rzucają się w oczy tak łatwo jak na jednobarwnych powierzchniach.

Łatwość czyszczenia to nie jedyna zaleta gresów matowych. Na ten typ warto zdecydować się także, jeśli rozważamy położenie gresu na podłodze, szczególnie w łazience i w miejscach narażonych na wilgoć. Gresy matowe mają właściwości antypoślizgowe, dlatego idealnie sprawdzą się właśnie w roli płytek podłogowych.

płytki marmuropodobne

Efekt glamour – tylko poler!

Tym, co zdecydowanie wyróżnia drugi typ gresów, czyli polerowane, jest niepowtarzalny efekt glamour i blink blink, który uzyskamy, stosując na przykład gres Marble D'oro lub wyjątkowy gres Liberty o wyrazistym, niebanalnym wzorze. Jeśli celem ma być stworzenie aranżacji pełnej szyku i elegancji, warto sięgnąć właśnie po gresy polerowane, które pięknie odbijają światło. Doskonałą przestrzenią będzie dla nich na przykład salon, który jest miejscem reprezentatywnym i przeznaczonym między innymi do przyjmowania gości. Chcąc stworzyć łazienkę w stylu glamour,  polecamy wyłożyć ją gresem polerowanym, nawet jeśli na podłodze, dla większego bezpieczeństwa, zastosowaliśmy gres matowy. Takie połączenia w aranżacji wnętrz są jak najbardziej dozwolone, a przede wszystkim bardzo praktyczne.

gres jak marmur

Płytki matowe – domowo i przytulnie

Osoby bardziej ceniące sobie spokojne, przytulne aranżacje, wybierają zazwyczaj gresy o wykończeniu matowym. Dotyczy to szczególnie mieszkań w stylu skandynawskim i rustykalnym. W tego typu przestrzeniach zależy nam przede wszystkim na osiągnięciu wrażenia harmonii, spokoju, sielskości i stworzeniu idealnego miejsca do wypoczynku. Style te stawiają zwłaszcza na naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, a te w naturze bardzo rzadko mają szklistą, błyszczącą powierzchnię. Doskonałym rozwiązaniem do kuchni lub łazienki w stylu rustykalnym lub skandynawskim jest choćby delikatny gres Carrara Naos, który pomoże stworzyć bazę pod bezpieczną, domową przestrzeń.

gres naos poler

Gresy błyszczące – powiększają przestrzeń i odbijają światło

Wśród wielu zalet gresów błyszczących warto wspomnieć także o niezwykłej możliwości optycznego powiększenia pomieszczenia. Mowa tu jednak przede wszystkim o polerowanych gresach w odcieniach bieli, takich jak gres Carrara Como White. Dzięki zastosowaniu ich na ścianach łazienki czy kuchni optycznie powiększymy przestrzeń, co sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Dzieje się tak, ponieważ błyszcząca powierzchnia ma funkcję odbijania światła, niczym lustro. Uzyskamy zatem w ten sposób nie tylko efekt większej przestronności, ale pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze. Warto w tym miejscu także podkreślić, że białe polerowane gresy będą znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż polerowane gresy czarne, ponieważ funkcja odbijania światła sprawia, że kurz, a nawet rysy są nieco zamaskowane.

Wyszukaj produkt