płytki w jodełkę łazienka

Płytki w jodełkę do łazienki, salonu i kuchni

Opublikowano: 12 października, 2022

Jednym z najchętniej wybieranych układów płytek jest jodełka. Jej niesłabnąca popularność wiąże się między innymi z tym, że daje się ona zastosować w różnych stylach i pomieszczeniach, jest dekoracyjna i znacznie bardziej dynamiczna niż układ prosty czy „mijanka”. Popularny wzór jodełkowy naprawdę niejedno ma imię, nadaje się do wszechstronnego wykorzystania i zachwyca swą różnorodnością. Zdecydowanie warto pomyśleć o urozmaiceniu w ten sposób, kuchni, łazienki lub tarasu.

Płytki w jodełkę klasyczną - łazienka

Płytki w jodełkę klasyczną w łazience to układ, który powstaje z tradycyjnych, podłużnych płytek o kształcie prostokątów. Charakterystyczny zygzak, który tworzy się na jodełkowej ścianie lub podłodze to wynik ułożenia płytek względem siebie pod kątem 90 stopni. Wielkie pomieszczenia pozwalają ułożyć jodełkę z płytek praktycznie każdego wymiaru, jednak standardowo do układów jodełkowych stosuje się mniejsze gresy drewnopodobne, na przykład te o rozmiarze 60x15 cm. Płytki w jodełkę z płytek drewnopodobnych, takich jak Invierno Rustico lub Woodie Beige, położyć można na podłodze w łazience, by połączyć je właściwie w dowolne, oryginalne aranżacje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować ją również na ścianie. Projektując w ten sposób ścianę nad blatem kuchennym, możemy nadać wnętrzu prawdziwie sielskiego charakteru, a jednocześnie sprawić, że będzie ono bardzo użyteczne, bo łatwe do utrzymania w czystości.

płytki w jodełkę łazienka

 

Płytki jodełka francuska z małych klepek

Szczególnym rodzajem płytki w jodełkę w łazience jest jodełka francuska, która powstaje poprzez przycięcie krótszych boków płytek pod kątem 45 stopni. W dzisiejszych czasach można już zapomnieć o mozolnym przycinaniu płytek, bowiem dostępne są gresy drewnopodobne zaprojektowane dokładnie tak, by można je było ułożyć we francuską jodełkę bez potrzeby dodatkowego przycinania. Przykładami takich płytek są drewnopodobne płytki o wymiarach 40x8 cm, jak Yosemite Beige, czy 41x7,5 cm, na przykład Woodie Brown. Nadają się one zarówno do salonu, jak i przedpokoju, kuchni czy łazienki. W wyposażeniu industrialnym oraz rustykalnym sprawdzą się zwłaszcza płytki imitujące stare drewno, na przykład Yosemite Taupe. Będą one pięknie współgrały z naturalnymi tkaninami, meblami z targów staroci, wikliną i innymi niebanalnymi dodatkami „z duszą”. Dla wielbicieli większych formatów proponujemy wzór chevronu na płytce 120x60.

płytki w jodełkę łazienka

Jodełka z paneli winylowych

Poszukując płytek łatwych w układaniu, przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowego, oryginalnego wyglądu, warto zainteresować się płytkami winylowymi, które dzięki elastycznemu materiałowi nie wymagają specjalistycznych narzędzi do swojego montażu. Mimo to można dzięki nim stworzyć niebanalne aranżacje, łudząco przypominające prawdziwe drewno. Dzięki specjalnej kolekcji, wśród której znajdziemy na przykład panel Chevron Dąb o wymiarach 43x57,15 cm stworzymy przepiękną jodełkę francuską, która sprawdzi się między innymi w pomieszczeniach w stylu rustykalnym, boho, a także art deco. Płytki w jodełkę winylowe o jasnych barwach ułożone w jodełkę nadadzą się natomiast znakomicie do salonu w stylu skandynawskim, szczególnie jeśli wybraliśmy ogrzewanie podłogowe. Wówczas podłoga staje się naturalnie ciepła pod stopami. Wielką zaletą paneli winylowych jest także ich wodoodporność oraz dźwiękoszczelność. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Panele winylowe w salonie.

 

 

płytki w jodełkę

 

O czym pamiętać, układając gres drewnopodobny w jodełkę

Płytki w jodełkę to układ, który sprawdzi się w wielu różnych aranżacjach i w połączeniu z rozmaitymi stylami - w łazience, kuchni i salonie. Warto jednak przed jej ułożeniem przemyśleć kilka kwestii i zastanowić się nad aranżacją całości. Płytki w jodełkę nadają się do położenia praktycznie w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, łazience, kuchni, jak i tarasie. Mogą być stosowane zarówno na podłodze, jak i na ścianie, jednak wiele zależy od tego, jakie inne elementy wystroju chcemy z nimi połączyć i jaki klimat mamy zamiar stworzyć.

Wyszukaj produkt