płytki w jodełkę

Jakie panele winylowe można ułożyć w jodełkę? Propozycje do różnych stylów projektowania wnętrz

Opublikowano: 20 grudnia, 2022

Tzw. jodełka francuska to klasyka, która nie ma sobie równych. Ten sposób krycia podłóg wykorzystywany był już w pałacach wieki temu, jednak dzisiaj wybierana jest nie tylko do rustykalnych wnętrz. Sprzyjają temu nowoczesne rozwiązania budowlane, takie jak panele winylowe.

Podłoga winylowa jodełka francuska – królowa salonów

Jodełka francuska pierwotnie była sposobem układania dębowej podłogi. Podczas gdy w przypadku dłuższych desek zazwyczaj układano je równolegle do siebie, tak do wykonania jodełek francuskich wykorzystywano niewielkie deski, przypominające klepki. Najczęściej jodełka układana była pod kątem 45 stopni, jednak niekiedy stosowano również 90 stopni. Taki specyficzny sposób krycia podłogi był bardzo wymagający pod względem materiału, czasu i pracy, dlatego zarezerwowany był wyłącznie do prestiżowych lokalizacji i domów bogaczy.

Obecnie płytki w jodełkę francuską zmieniły wszystko. Chociaż nadal gres, płytki ceramiczne i płytki winylowe nie należą do najtańszych rozwiązań jeśli chodzi o krycie podłogi, ich cena jest zdecydowanie bardziej przystępna niż pokrycie z drewna czy deski barlineckiej. Co więcej, warto pamiętać, że tradycyjna jodełka francuska wykonana z drewna nie może być stosowana w pomieszczeniach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem będą panele winylowe w jodełkę francuską, które nie tylko doskonale imitują ten klasyczny sposób krycia podłóg, co są znacznie wygodniejsze w eksploatacji.

Panele winylowe w salonie prezentują się bardzo estetycznie: mogą też optycznie powiększyć pomieszczenie. W takim wypadku “grot” jodełki powinien być zwrócony w kierunku krótszej ściany. To jednak nie jedyny sposób ich wykorzystania! Tak ułożone panele z powodzeniem mogą zastąpić podłogowe kafelki łazienkowe, wprowadzając do tego pomieszczenia elegancję i ujednolicając je z pozostałymi pokojami. Płytki jodełkowe w łazience, szczególnie o wzorze imitującym drewno, mają walory estetyczne zbliżone do drewna egzotycznego, a przy tym są znacznie tańsze, wygodniejsze w użytkowaniu i czyszczeniu. Płytki podłogowe do kuchni są obecnie często pomijane w nowoczesnych projektach i zastępowane panelami winylowymi, które stały się mocnym konkurentem dla każdego rodzaju pokrycia podłogowego.

podłoga winylowa jodełka

Panele do klasycznej jodełki – na jakie się zdecydować?

Jakie panele winylowe można ułożyć w jodełkę? W zasadzie każde, które są do tego dostosowane kształtem. Należy pamiętać, że jodełkę wykonuje się z paneli (kawałków drewna, kafelków), przyciętych pod kątem 45 stopni i połączonych krótszymi bokami. Najlepsze panele do klasycznej jodełki to panele winylowe, które można położyć na ogrzewaniu podłogowym i które odznaczają się bardzo wysokimi parametrami, jeśli chodzi o ścieralność i trwałość. Płytki ‘jodełka francuska’ dostępna są w każdym dobrej jakości sklepie z różnymi rozwiązaniami podłogowymi. Warto jednak rozglądać się za nimi również online: w przypadku sklepów internetowych zazwyczaj mamy do czynienia ze znacznie niższymi cenami niż w tradycyjnych stacjonarnych. Sklepem, który może poszczycić się jedną z najbogatszych ofert jest Kaflando.pl. W naszym sklepie znajdziesz także panele winylowe przystosowane do układania w jodełkę.

Podłoga winylowa jodełka francuska, czyli idealne rozwiązanie na ogrzewanie podłogowe

Panele winylowe (jodełka francuska, ale i ułożone w inny sposób) są najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania podłogowego. Panele winylowe mają wysoki współczynnik przenikalności cieplnej, dzięki czemu nie “blokują” przepływu ciepła od systemu grzewczego. Mają również stosunkowo niewielką grubość, co przy zachowaniu trwałości i odporności sprawia, że w zasadzie nie mają sobie równych jeśli chodzi o popularną “podłogówkę”.

Panele winylowe doskonale się czyszczą: w tym celu wystarczy jedynie delikatny detergent i woda. Nie są tak wrażliwe na wilgoć, jak zwykłe panele podłogowe, które zresztą nie wszystkie mogą być używane w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

panele na ogrzewanie podłogowe podłoga winylowa jodełka

Panele winylowe w jodełkę francuską – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Panele winylowe w jodełkę francuską doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym, rustykalnym i klasycznym, jak i minimalistycznym i nowoczesnym. Wszystko zależy od koloru wybranych paneli, a także mebli i dodatków, które zostaną do nich dobrane. Chociaż tradycyjna jodełka wywodzi się z dworków i układana była “na salonach”, niekoniecznie narzuca elegancki, wykwintny styl. Jodełka francuska, ze względu na swój ponadczasowy charakter, jest dobrym wyborem w każdym nowym mieszkaniu i domu. Wykonana z wysokiej jakości materiałów, nie będzie wymagała odświeżania przez bardzo długie lata, co w przypadku ogrzewania podłogowego jest niebywale istotne. Panele winylowe na ogrzewaniu podłogowym powinny być montowane w technologii pływającej, czyli bez łączenia na trwało na kleju. Dzięki temu podczas nagrzewania się podłogi, panele będą miały okazję pracować, co nie będzie powodowało ich wypaczania się.

Podobnie jak i w przypadku salonów, style urządzania kuchni także się zmieniają: jednak tradycyjne rozwiązania modne są od dziesiątek (jak nie setek!) lat. Jodełka winylowa okazuje się uniwersalnym, estetycznym, ponadczasowym rozwiązaniem, które łączy w sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne z klasyczną estetyką.

Wyszukaj produkt