płytki szkliwione

Czy płytki szkliwione muszą mieć połysk?

Opublikowano: 6 grudnia, 2022

Jesteś na etapie wyboru płytek do swojego mieszkania? Szukasz sprawdzonego rozwiązania, lecz nie wiesz, czym tak właściwie one się różnią? Nie chcesz płytek szkliwionych, bo wolisz postawić na mat? W głowie osób remontujących mieszkanie niejednokrotnie rodzą się pytania, na które ciężko znaleźć właściwe odpowiedzi. W dużej mierze wynikają one z nieświadomości, czym właściwie charakteryzują się […]

Jesteś na etapie wyboru płytek do swojego mieszkania? Szukasz sprawdzonego rozwiązania, lecz nie wiesz, czym tak właściwie one się różnią? Nie chcesz płytek szkliwionych, bo wolisz postawić na mat? W głowie osób remontujących mieszkanie niejednokrotnie rodzą się pytania, na które ciężko znaleźć właściwe odpowiedzi. W dużej mierze wynikają one z nieświadomości, czym właściwie charakteryzują się poszczególne rozwiązania. Często popełnianym błędem jest ten, że wiele osób myli pojęcie szkliwienia z polorowaniem. Czy szkliwione płytki to tylko te, które się błyszczą jak na przykład gres polerowany? Odpowiedź brzmi NIE, jednak przyjrzyjmy się dokładniej kwestii szkliwienia.

Czym jest szkliwienie?

Aby dowiedzieć się, czym wyróżniają się płytki szkliwione, należy przyjrzeć się samemu szkliwieniu. Czym jest i czy wszystkie płytki są szkliwione? Pojęcie to kojarzy Ci się pewnie z ceramiką użytkową. Szkliwione kubki czy filiżanki znajdziemy w każdym domu. W przypadku płytek czynność ta również dotyczy struktury wyrobu. Proces szkliwienia znacznie wydłuża czas produkcji płytek, pozwala on jednak na zabezpieczenie wypalonej płytki, a także naniesienie na nią dodatkowych grafik czy kolorów. Samo szkliwienie nie jest niczym innym, jak nakładaniem na ich powierzchnię warstwy masy szklanej.

Dlaczego warto postawić na płytki szkliwione?

Pewnie zastanawiasz się, jakie płytki wybrać i czy warto postawić na te, które poddane zostały szkliwieniu. Masa szklana, jaką pokrywane są płytki, chroni je przed wchłanianiem wody i brudu. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości jest znacznie prostsze niż rozwiązań nieszkliwionych. Co więcej, podczas sprzątania, nie musisz starannie wybierać takich preparatów pod względem składu. Dodatkowo płytki szkliwione nie wymagają konserwacji i impregnacji, by nawet po latach prezentować się tak samo dobrze.

Szkliwo chroni także płytki przed uszkodzeniem czy zarysowaniami. Położone na ścianie czy na podłodze, charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia, lecz mniejszą na wycieranie. Płytki szkliwione nie zmienią swojej barwy nawet wtedy, gdy będą wystawione na działanie promieni słonecznych czy niskich temperatur.

płytki szkliwione

Gdzie sprawdzą się płytki szkliwione?

Pojęcie szkliwienia bardzo często jest błędnie kojarzone z wykończeniem płytki. W praktyce jednak szkliwo wcale nie musi być błyszczące czy polerowane. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest gres szkliwiony o matowym wykończeniu – jak na przykład . Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie sprawdzą się takie płytki to nasza odpowiedź jest jednoznaczna – wszędzie. Co więcej, rozwiązanie to jest wręcz polecane wtedy, kiedy poszukujesz płytek do miejsc o podwyższonej wilgotności.

Płytki szkliwione powinieneś więc wybrać przede wszystkim do kuchni i łazienki. Warto jednak pamiętać, że jeśli mają być one wykorzystane jako materiał wykończeniowy posadzki, należy pomyśleć o tym, by charakteryzowały się one antypoślizgowością.

Bogactwo kształtów płytek szkliwionych

Skoro już wiesz, gdzie sprawdzą się płytki szkliwione, warto pomyśleć nad wyborem konkretnego modelu. Bogactwo wzorów i wielkości poszczególnych gresów jest na tyle duża, że każdy z łatwością znajdzie odpowiadający mu model. W Kaflando oferujemy zarówno kafelki w dużym rozmiarze 120×60 cm, które doskonale sprawdzają się jako płytki ścienne w kuchni czy łazience, jak i te mniejsze, dostępne zarówno w standardowym kształcie, jak i w formie sześciokątów, cegiełek, czy chevronów. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie – płytki chevron, które nie tylko wyróżniają się ciekawym sposobem ułożenia, ale również tworzą wyjątkową mozaikę drewno czy granito podobne.

płytki szkliwione

Jakie płytki szkliwione wybrać  – matowe czy błyszczące?

Wykończenie płytek szkliwionych to kwestia gustu. Wiele osób kieruje się przy tym ogólnym wystrojem wnętrz. Warto jednak pamiętać, że błyszczące płytki, choć prezentują się okazale, są znacznie bardziej śliskie, przez co nie poleca się ich do przedpokoju czy łazienki.

Niezależnie na jakie wykończenie postawisz, skorzystaj z propozycji, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym sklepie. Jeśli szukasz płytek o wykończeniu błyszczącym, wybierz  gres szkliwiony Carrara Como 120×60  – to rozwiązanie, które wyglądem przypomina naturalny marmur, jednak jest znacznie tańsze. Wolisz matowe wykończenie? Gres biały matowy Super White to płytki o satynowo – matowej powierzchni. Nie da się ukryć, że w kolorze białym prezentują się one niezwykle ciekawie.

Zaciekawiły Cię nasze propozycje? Chcesz postawić na płytki szkliwione w swoim mieszkaniu? W sklepie Kaflando znajdziesz więcej rozwiązań, dzięki którym z łatwością wykończysz swoje mieszkanie tak, jak to wcześniej zaplanowałeś. Dla nas najważniejsza jest jakość i zadowolenie klienta dlatego oferujemy sprawdzone płytki renomowanych producentów.

 

Wyszukaj produkt