Fuga do płytek drewnopodobnych -jaki kolor wybrać?
Kiedy zastanawiamy się jaka będzie najlepsza fuga do płytek drewnopodobnego, jedną z podstawowych kwestii o których myślimy, jest kolor. Niezależnie od tego, jaki rodzaj płytek wybierzemy, chcąc stworzyć jak najbardziej jednolitą powierzchnię, najbezpieczniejszym i najbardziej spójnym wyborem będą fugi zbliżone barwą do odcienia płytek. Nie zawsze istnieje możliwość dobrania dokładnego koloru, wówczas warto dobrać fugi o ton jaśniejsze od dominującego koloru płytek. Takie rozwiązanie proponujemy na przykład w przypadku płytek Bosco Primavera Rustico odzwierciedlających naturalną wielobarwność drewna. Częstym wyborem kolorystycznych jest również szarość, która nie wyróżnia się na tle płytek i daje bardzo naturalny efekt.
Jaka szerokość fugi do płytek?
Oprócz koloru fugi, warto również przemyśleć jej szerokość. Szerokość fugi zależy przede wszystkim od rozmiaru płytek i wielkości powierzchni, na której będą położone. Normy budowlane mówią tu jedno - im większa płytka i powierzchnia tym większy rozmiar fugi powinien być zastosowany. Odpowiedź na pytanie jaka fuga do płytek, zależy także od tego, czy wybraliśmy płytki rektyfikowane, czyli o idealnie, maszynowo zeszlifowanych brzegach, czy nierektyfikowane. W przypadku tych pierwszych można z łatwością zastosować fugę np. 2 mm. Przy czym pamiętać należy, że podczas montowania płytek drewnopodobnych na ogrzewaniu podłogowym, a także na przykład na tarasach i w bezpośrednim styku ze strefami zewnętrznymi, należy zastosować w zależności od rozmiaru płytek, znacznie większą szerokość fugi.
Różne rodzaje fug
Decydując się na to jaka fuga do płytek drewnopodobnych będzie użyta, na pewno zauważymy, że na rynku dostępne są spoiny różnego rodzaju. Wybierając rodzaj fugi do płytek warto zwrócić uwagę między innymi na miejsce, w którym ma ona być położona, a więc czy chcemy zastosować ją wewnątrz, czy na zewnątrz, na przykład na tarasie, gdzie mogą działać na nią czynniki atmosferyczne. Jeśli fuga ma być kładziona w łazience, również powinna mieć szczególne właściwości, zwłaszcza jeśli chodzi o wodoodporność.
Właściwa chemia budowlana wpłynie nie tylko na wygląd całości, ale również na kondycję ściany lub podłogi oraz jej trwałość. Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów fug, które różnią się przede wszystkim swoimi właściwościami.
Fuga cementowa
Jedną z najpopularniejszych spoin jest fuga cementowa. Sprawdza się ona zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Jest wytrzymała i ma dość gruboziarnistą strukturę, dzięki czemu będzie świetnie nadawać się także na tarasy czy elewacje.
Fuga hybrydowa
Jednym z najbardziej lubianych i najczęściej wybieranych rozwiązań jest połączenie właściwości fug cementowych i epoksydowych. Spoiny hybrydowe Kerakoll, które można zastosować do płytek o niemal wszystkich wymiarach. Jest ona łatwa w aplikacji, hydrofobowa i odporna na ścieranie.
Fuga epoksydowa - żywiczna
Kolejną fugą odpowiednią do łazienek jest fuga epoksydowa, czyli mieszanka żywicy epoksydowej i utwardzacza, czasem z dodatkiem piasku kwarcowego. Jest elastyczna, trwała, odporna na wysoką temperaturę oraz wilgoć.
Fuga silikonowa
Silikon to materiał, który nadaje się nawet na bardzo szerokie fugi, ponieważ jest wyjątkowo odporny na wszelkie negatywne czynniki, takie jak pleśń, wilgoć oraz środki chemiczne. Będzie odpowiednim wyborem szczególnie do kuchni i łazienki.
Jaka fuga do płytek - co jeszcze warto wiedzieć?
Fugi stanowią ostateczne wykończenie podłogi lub ściany, dlatego warto zastanowić się nad ich wyborem nie mniej niż nad wyborem samych płytek. Źle dobrana fuga może zepsuć oczekiwany efekt, ale jednocześnie odpowiednio dobrana pozwoli jeszcze bardziej wydobyć piękno gresu białego i drewnopodobnego. Kładąc fugi warto zwrócić szczególną uwagę na wrażliwe miejsca, takie jak połączenia powierzchni pionowych i poziomych, a więc pomiędzy podłogą a ścianą, instalacjami sanitarnymi oraz narożniki. Tam warto sięgnąć szczególnie po fugę silikonową, która jest wystarczająco elastyczna i nadaje się do wypełniania większych przestrzeni.