Jakiej grubości panele na ogrzewanie podłogowe – sprawdź
Wykańczając dom w którym zdecydowałeś się na ogrzewanie płaszczyznowe, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele na ogrzewanie podłogowe można położyć, a jakie są absolutnie nie dostosowane do zmian temperatury, które przez całą dobę zachodzą przy działaniu takiego systemu grzewczego.
Standardowo, panele podłogowe mają zazwyczaj od 6 do 12 mm grubości. Im grubsze panele, tym większa ich stabilność i odporność na odkształcanie się oraz ścieranie. Jednak w przypadku podłogówki, nie możemy stosować pokrycia grubszego niż maksymalnie 9 mm. To, jakiej grubości panele na ogrzewanie podłogowe można położyć, określa dokładnie specyfikacja systemu grzewczego, jednak można przyjąć, że 8-9 jest złotym standardem. Tego typu grubość zapewnia stabilność, a jednocześnie dobre przewodzenie ciepła. W takim celu doskonale sprawdzają się płytki winylowe, które doskonale radzą sobie ze zmianami temperatury i są bardzo dobre w rozprowadzaniu i przewodzeniu ciepła, co zwiększa efektywność systemu grzewczego.
Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe, czyli odpowiednia izolacja termiczna
Panele do ogrzewania podłogowego nie są kładzione bezpośrednio na wylewkę. Pomiędzy panelami a systemem grzewczym należy zastosować dobrej jakości izolację. Zastanawiając się, jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe będzie najlepszy, musimy rozważyć korek, tekturę, mieszankę kwarcową oraz specjalną piankę poliuretanową.
Korek zazwyczaj jest odradzany w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, ponieważ nie przewodzi dobrze ciepła: jest jednak dobrą izolacją w przypadku tradycyjnych podłóg i ogrzewania konwekcyjnego z grzejnikami naściennymi. W przypadku ogrzewania podłogowego najlepsze okażą się pianki, które zresztą oznaczone są jako stworzone do tego celu.
Specjaliści polecają również specjalne folie do kładzenia na ogrzewanie podłogowe, a nawet tekturę falistą. Podkłady te wyróżniają się niewielką grubością i niskim oporem cieplnym. W przypadku tektury problematyczne może być jednak to, że ma ona skłonność do odkształcania się z biegiem lat, co może wpływać na komfort użytkowania podłogi.
Niezależnie od tego, jakie panele pod ogrzewanie podłogowe i izolację termiczną się zdecydujesz pamiętaj, aby pokrycie podłogowe nie było zbyt grube. W przeciwnym wypadku będzie to skutkowało dużymi stratami cieplnymi oraz wypaczaniem się paneli w czasie ich użytkowania.
Jakie panele winylowe na ogrzewanie podłogowe – 3 najlepsze cechy
Wybór ogrzewania podłogowego ma niebagatelny wpływ na komfort termiczny mieszkańców domu, ale także na produkty wykończeniowe, które są stosowane w danym pomieszczeniu.
Do wodnego ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzają się panele laminowane. Z kolei odpowiedź na pytanie, jakie panele na ogrzewanie podłogowe elektryczne zastosować, zdaniem specjalistów jest jedna: panele winylowe. Panele winylowe w salonie, sypialni, łazience i kuchni będą się prezentować nienagannie, a jednocześnie będą pełnić doskonałą funkcję przewodnika ciepła.
Należy pamiętać, że wybór paneli do ogrzewania podłogowego wykracza zdecydowanie poza dylemat, jakie np. płytki do łazienki. W tym wypadku jest to raczej kwestia estetyczna. Niemal każdy gres lub ceramika o standardowej grubości podobnie przewodzi ciepło i może być bez problemu zestawiany z ogrzewaniem płaszczyznowym. Dlatego zazwyczaj nie ma potrzeby zastanawiać się nad płytkami podłogowymi do kuchni jeśli chodzi o ich przewodnictwo cieplne.
Jakie jednak panele winylowe na ogrzewanie podłogowe można zastosować w całym mieszkaniu, jeśli zdecydujemy się na takie pokrycie podłogowe?1. Takie, których opór cieplny wynosi nie więcej niż 0,15 m2 k/W.
2. Takie, których montaż przeprowadzany jest w tzw. sposób bezklejowy, czyli których efektem jest stworzenie podłogi pływającej.
3. Takie, których grubość mieści się w przedziale od 3 do 8 mm.
Tego typu panele winylowe przewodzą ciepło znacznie lepiej niż drewno, do tego są trwalsze i znacznie łatwiejsze w zachowaniu czystości niż pozostałe typy pokryć podłogowych. Najlepsze płytki winylowe jak na przykład panele winylowe therdex od renomowanych producentów znajdziesz w https://kaflando.pl/sklep/, który może poszczycić się szeroką gamą produktów w swojej ofercie.
Panele do ogrzewania podłogowego – co jeszcze musisz wiedzieć
Nieodzownym elementem przygotowania do montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym jest maksymalne wysuszenie wylewki. Jeśli nie zostanie ona odpowiednio wysezonowana, nadmiar wilgoci będzie gromadził się pod panelami negatywnie oddziałując na ich strukturę i grożąc rozwijaniem się patogenów i grzybów.
Nim panele podłogowe zostaną położone, ogrzewanie powinno być włączone przez około dwa tygodnie. Specjaliści zalecają, by na kilka dni przed planowanym montażem rozkręcić ogrzewanie podłogowe na maksymalną temperaturę (niezależnie od aktualnej pory roku). Dobrze jest również wyjąć panele z paczki i pozostawić je w pomieszczeniach, w których mają być kładzione: w ten sposób ogrzeją się, a wilgotność zostanie odpowiednio wyrównana.
Każdy producent dostarcza szczegółową instrukcję dotyczącą montażu jego materiałów, jednak warto zapamiętać, że podłoga panelowa na ogrzewaniu podłogowym powinna być pływająca, tzn. mieć szczeliny dylatacyjne. Pozwalają one na kurczenie się i rozszerzanie paneli pod wpływem temperatury bez wpływu na stabilność i poziom podłogi.
Z kolei sam proces montażu paneli na podłodze z ogrzewaniem płaszczyznowym nie różni się znacząco od innych typów podłóg. Panele winylowe mogą być układane podobnie jak płytki w jodełkę, w łazience i salonie wzdłużnie z przesunięciem o 1/3 albo w dowolnie inny sposób, który estetycznie nam odpowiada.
Niezależnie od tego, czy preferujesz tradycyjne czy nowoczesne kuchnie, z pewnością panele winylowe sprostają Twoim oczekiwaniom. Są praktyczne, wygodne i doskonale się prezentują. Jednak to nie jedyny słuszny wybór: decydując się na rozwiązanie do swojego domu sprawdź, jakie rekomendacje daje producent Twojego systemu grzewczego oraz co napisane jest w instrukcji konkretnego pokrycia podłogowego.