Cegiełki, kwadraty, heksagony i inne wzory płytek do małej łazienki
Chociaż może się to wydawać nieintuicyjne, płytki do małej łazienki powinny być możliwie... duże. W tym celu doskonale sprawdzają się płytki 120x60 zarówno n a ściany jak i na podłogi. Płytki powinny być kładzione z użyciem jak najmniejszej fugi, przez co dadzą efekt gładkiej, jednolitej powierzchni. Zastanawiając się, jakie płytki do małej łazienki będą najlepsze, sięgajmy przede wszystkim po płytki rektyfikowane, czyli takie, które mają równe krawędzie.
Gres w kształcie prostokąta, położony w poziomie wizualnie poszerzy łazienkę, jeśli np. ma ona kształt wąski i długi. Jeżeli problemem jest zbyt niski sufit, warto zastanowić się nad tym, czy płytki do łazienki nie powinny być ułożone w pionie, co "doda" wizualnie kilku centymetrów. W małej łazience można z powodzeniem zastosować płytki o mniejszych rozmiarach, takich jak płytki cegiełki czy heksagony: jeśli chcemy wprowadzić przykuwające spojrzenie detale, postawmy także na kolor lub nietuzinkową armaturę.
Do jakiej wysokości płytki w małej łazience – podpowiadamy
Już wiesz, jakie płytki do małej łazienki wybrać. Zdjęcia z łazienek poglądowych od najlepszych projektantów ewidentnie wskazują na jasną kolorystykę i duże kafle. Ale co w przypadku wysokości, na jakiej powinny kończyć się kafelki?
Tutaj wiele zależy od tego, czy w łazience znajduje się wanna, czy prysznic. Standardowo płytki łazienkowe układa się do 120 centymetrów od poziomu podłogi. Oznacza to, że w małej łazience będzie to pionowo postawiona jedna płyta 120x60. Zawsze możemy się również zdecydować na położenie płytek do samego sufitu: w niewielkim pomieszczeniu najlepiej w tym celu wybrać płytki białe.
Jeśli łazienka wyposażona jest w brodzik lub kabinę walk-in, oczywiście w tych miejscach potrzeba ułożyć kafelki kilkanaście centymetrów powyżej głowicy deszczownicy (jeśli jest zamontowana) lub uchwytu prysznicowego. Tylko taka aranżacja zapewni optymalną ochronę ścian przed wilgocią.
Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, do jakiej wysokości płytki w małej łazience układać. Najważniejsze jest zadecydowanie, jaki rodzaj płytek nas interesuje, a dopiero potem zastanowienie się nad ich rozmieszczeniem w łazience.
Jakie płytki do małej łazienki bez okna, czyli optyczne powiększanie pomieszczenia
Jakie płytki do małej łazienki bez okna wybrać? Z pewnością te jasne! W pomieszczeniach pozbawionych światła słonecznego i niewielkich metrażem, nie warto stosować dodatkowo ciemnych barw, które będą optycznie pomniejszać pokój oraz sprawiać klaustrofobiczne wrażenie. Aranżacja płytek do małej łazienki bez okna nie powinna być również nadmiernie skomplikowana: najlepiej postawić na jednolite powierzchnie i ewentualny dekor z innych kafelek wprowadzić wokół dużego lustra lub umieścić go w połowie wanny. Wspomniane lustro może niejako pełnić funkcję "okna", rozpraszając delikatne światło LEDowe i wprowadzając do niewielkiego wnętrza odrobinę dodatkowej przestrzeni. W tym celu jednak lustro powinno multiplikować jasną kolorystykę: na przeciwległej ścianie umieśćmy zatem jasne kafelki.
Na podłodze, w każdej niewielkiej łazience, sprawdzą się płytki drewnopodobne, ułożone np. w kształt jodełki francuskiej lub tradycyjnie, równolegle. Płytki do układania w jodełkę, mogą posłużyć aranżacji łazienki,ale i całego mieszkania: jednolita podłoga w całym domu sprawi, że będzie się on wydawać większy i estetycznie bardzo spójny.
Aranżacja płytki do małej łazienki – kilka propozycji
Jeśli szukasz inspiracji, jakie płytki łazienkowe do małej łazienki wybrać, pooglądaj zdjęcia aranżacji z użyciem kafelek od wiodących producentów. Z łatwością znajdziesz je na stronach dobrze zaopatrzonych sklepów z artykułami do krycia podłóg i płytkami, jak Kaflando.pl. Urządzając małą łazienkę warto rozważyć wykonanie z kafelek również części mebli łazienkowych: pokrycie nimi blatów wykonanych z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych i półek. W ten sposób zagospodaruje się całe wnętrze i wykorzysta każdą dostępną przestrzeń. A dzięki ujednoliceniu kolorystycznemu pomieszczenie będzie się wydawało znacznie większe.
W małych łazienkach nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z wzorów, faktur czy dekorów. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie mozaiki na całej ścianie. Wykorzystanie kafelek tego typu jako wąskiego paska oddzielającego poszczególne sekcje w łazience to także bardzo dobry pomysł. Bardzo dużą popularnością cieszą się także lamele ścienne. W naszej ofercie znajdziesz lamele, które z powodzeniem można stosować także w łazience!
W zależności od preferowanego stylu, w małej łazience możemy dowolnie wykorzystywać drewno, kamień, chrom czy metal. W tym ostatnim wypadku lepiej jednak stawiać na srebrne niż czarne wykończenia: chyba, że cała łazienka utrzymana jest w bieli i jasnej tonacji, a czerń armatury i gałek o szafek jest na ich tle dominantą.
W niewielkich łazienkach kluczem do sukcesu jest odpowiedni projekt: jeśli brakuje nam doświadczenia w tworzeniu tego typu aranżacji, najlepiej jest zwrócić się do projektanta, który bazując na swoim doświadczeniu i wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań typu "slim" dopasuje odpowiednie produkty, w tym kafelki.