Rozmiary gresu drewnopodobnego
Gresy drewnopodobne odznaczają się szeroką gamą rozmiarów, które najczęściej swą wielkością nawiązują do rzeczywistych paneli drewnianych, przez co jeszcze bardziej sprawiają wrażenie obcowania z prawdziwym drewnem. Do najczęściej wybieranych rozmiarów należą zatem płytki 120x23 cm, na przykład Hardy Miele, 90x15 cm – Kronewald, oraz 60x15 cm, choć oprócz nich dostępne są także płytki drewnopodobne o mniej popularnych rozmiarach, choć pozwalające na tworzenie niebanalnych aranżacji w różnych stylach, na przykład kwadratowe 61x61 cm oraz 80x80 cm. Jakie jakie płytki drewnopodobne polecamy? Bardzo chętnie wybieranym gresem są też niewielkie płytki Chevron Woodie Beige o ściętych brzegach i wymiarach 41x7,5 cm przeznaczone do układania we wzór francuskiej jodełki.
Zalety płytek drewnopodobnych
Płytki drewnopodobne cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ ich zalet nie da się nie docenić. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji potrafią być wizualnie niemalże identyczne co prawdziwe płytki drewniane. Są zatem bardzo estetyczne i mają szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz w różnym stylu. Ponadto nadają się zarówno na ścianę, jak i na podłogę. W przeciwieństwie do drewna są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie nasiąkają wodą jak materiał drewniany, dlatego z powodzeniem znajdują zastosowanie w pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnie. Płytki drewnopodobne jakie polecamy odznaczają się również znacznie większą wytrzymałością niż drewno, zarówno jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne, stąd chętnie kładziemy je również na zewnątrz.
Najważniejsze parametry - polecane płytki drewnopodobne
Wybierając płytki drewnopodobne, warto pamiętać, że różnią się one od siebie nie tylko wielkością i wzorem, ale również parametrami technicznymi, na które szczególnie polecamy zwrócić uwagę przy projektowaniu nie tylko wnętrz pięknych, ale także funkcjonalnych. Decydując się na położenie płytek drewnopodobnych na podłodze, dobrze jest kierować się poziomem antypoślizgowości. Płytki, w których ten wskaźnik jest wysoki, jak w gresie Como Wood Carvo Gold, sprawdzą się zwłaszcza w łazience oraz na tarasie, a więc w miejscach narażonych na wilgoć. Kolejnym ważnym parametrem jest klasa ścieralności. Im jest ona wyższa, tym płytka bardziej nadaje się do pomieszczeń, w których najczęściej się przemieszczamy. Oprócz tego przy wyborze płytek warto także zastanowić się nad poziomem nasiąkliwości oraz mrozoodpornością, szczególnie jeśli wybieramy gres na taras lub balkon. Ponadto płytki dzielimy na zwykłe oraz rektyfikowane. Te drugie mają mechanicznie zeszlifowane brzegi, dzięki czemu idealnie do siebie wzajemnie przylegają. Przykładem są nierektyfikowany gres Bosco Primavera Rust oraz rektyfikowana Selva.
Jakie płytki drewnopodobne polecacie do różnych styli?
Wreszcie przy wyborze gresu drewnopodobnego warto kierować się kwestiami wizualnymi, a więc dobierać je pod kątem zamierzonej aranżacji i kolorystyki wystroju. Poszczególne wzory drewna mogą świetnie nadawać się niemalże do każdego wystroju. Decydując się na styl skandynawski, weźmy pod uwagę płytki drewnopodobne o jasnych, beżowych odcieniach, natomiast płytki o niewielkiej liczbie słojów i delikatnym wzorze, jak płytki imitujące białe drewno sprawdzą się między innymi w wystroju minimalistycznym. Pomieszczenia w stylu rustykalnym i loftowym bazują głównie na nawiązaniach do elementów starych, zużytych oraz poprzemysłowych. Do tego typu wnętrz dobrze jest dobrać płytki drewnopodobne imitujące stare drewno, na przykład płytki drewnopodobne Daring Honey. A dla miłośników stylu glamour? Świetnie sprawdzi się choćby bardzo ciemne drewno Selva Wenge w połączeniu z polerowanymi białymi płytkami i złotymi dodatkami.