Jakie płytki na taras – przyklejane czy nie?

Opublikowano: 15 lipca, 2024

Taras i balkon – miejsce, które może być strefą relaksu albo źródłem stresu. Czym się stanie, zależy od tego, jakie płytki tarasowe wybierzesz i w czyje ręce oddasz wykonanie tarasu. Płytki na tarasie to szczególnie wymagające rozwiązanie. Aby służyły długo i bezpiecznie, warto dobrze przemyśleć ich wybór i zdać się na sprawdzonego fachowca, który je […]

Taras i balkon – miejsce, które może być strefą relaksu albo źródłem stresu. Czym się stanie, zależy od tego, jakie płytki tarasowe wybierzesz i w czyje ręce oddasz wykonanie tarasu. Płytki na tarasie to szczególnie wymagające rozwiązanie. Aby służyły długo i bezpiecznie, warto dobrze przemyśleć ich wybór i zdać się na sprawdzonego fachowca, który je ułoży poprawnie.

Jakie płytki wybrać na taras? Jeszcze stosunkowo niedawno jedyne dostępne rozwiązanie to były płytki klejone na zaprawie. Ale to może być prawdziwa pułapka – nie każdy fachowiec wie, jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły. I łatwo jest popełnić błąd, którego skutkiem będzie zniszczona okładzina. Dziś rozwiązaniem mogą być też płytki dwucentymetrowe, ułożone bez trwałego połączenia z podłożem. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników. Warto poznać oba, by móc wybrać, które będzie najlepsze dla naszych potrzeb.

Tradycyjne płytki klejone

Płytki przyklejone do powierzchni tarasu to rozwiązanie, które może być tym tańszym. W przypadku niektórych, zwłaszcza małych balkonów może być również jedynym możliwym do zastosowania. Aby jednak taki taras był trwały i nie przegrał z polskim klimatem, musi być zrobiony zgodnie ze sztuką budowlaną – poczynając od jego konstrukcji, a na ułożeniu płytek kończąc. Dlatego już na etapie tworzenia płyty nośnej trzeba zwrócić uwagę na jej prawidłowe wykonanie, ocieplenie, zaizolowanie i wykonanie spadku. Aby woda nie gromadziła się przy ścianie budynku, taras musi być nachylony w stronę przeciwległej krawędzi o minimum 1-2%. Dopiero na poprawnie przygotowanym podłożu można przykleić płytki. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wybrać odpowiednią okładzinę.

Bezwzględnie muszą to być płytki mrozoodporne, czyli takie, których nasiąkliwość wodna jest nie większa niż 3%. Należą do tej grupy klinkiery i płytki gresowe. Te ostatnie mają nasiąkliwość mniejszą niż 0,5% i ich oferta jest zdecydowanie bogatsza, dlatego warto skupić się właśnie na nich. Rozmiar takich płytek nie powinien być zbyt duży. Choć ogólną tendencją na rynku są płytki o coraz większych formatach, to na tarasach i balkonach warto przemyśleć użycie płytek o tradycyjnych, mniejszych rozmiarach.

Ceramika, jak każdy materiał, ulega rozszerzaniu pod wpływem rosnącej temperatury. To rozszerzanie jest tym wyraźniejsze, im większy jest pojedynczy kawałek ceramiki. Aby to skompensować, musi być zastosowana fuga, której szerokość jest proporcjonalna do rozmiaru płytki. Przy dużych rozmiarach płytek, konieczne byłoby zastosowanie fugi szerokiej na co najmniej centymetr. Dlatego, jeżeli nie chce się stosować tak szerokiej fugi, lepiej jest zrezygnować z płytek o wymiarach większych niż 60×60.

Kolejną kwestią, którą trzeba rozważyć, to powierzchnia płytek, ich struktura — powinna zmniejszać ryzyko poślizgnięcia się. Właściwości antypoślizgowe płytek tarasowych powinny być tym wyższe, im bardziej odsłonięte i narażone na deszcz i śnieg jest miejsce, w którym będą instalowane. Ale nawet jeżeli taras czy balkon są w całości zadaszone, płytki powinny mieć przynajmniej antypoślizgowość R10.

Wśród wyborów, jakie trzeba dokonać, planując realizację tarasu klejonego, bez wątpienia najważniejszym jest wybór właściwego fachowca, który zainstaluje nam płytki tarasowe. Takiego, który ma doświadczenie w realizowaniu takich zleceń, który rozumie, jakie zadanie się przed nim stawia i wie, jakich błędów powinno się unikać, aby płytki nie popękały i nie odspoiły się w ciągu roku czy dwóch po zakończeniu prac. Jeżeli jest taka możliwość, warto zobaczyć na żywo tarasy realizowane przez fachowca, którego chcemy wybrać. I najlepiej byłoby, gdyby były to projekty zrealizowane co najmniej przed poprzednią zimą. Będziemy wtedy mieć możliwość sprawdzić, jak jego prace wytrzymały próbę czasu, wody i mrozu.

Nowoczesne tarasy wentylowane

Alternatywą dla klasycznych tarasów z płytkami klejonymi, coraz częściej stają się tarasy wentylowane. Płytki na nich mają co najmniej 2 centymetry grubości i nie są w żaden sposób trwale związane z podłożem. W zależności od projektu układane są bezpośrednio na podłożu albo na specjalnych wspornikach. To rozwiązanie jest rekomendowane szczególnie dla tarasów ziemnych, w których nie została jeszcze wykonana betonowa płyta tarasowa. W takich przypadkach gresy pogrubiane można ułożyć na specjalnie przygotowanej zagęszczonej podsypce, składającej się z dolnej części z warstw żwiru, o różnej frakcji, umożliwiającej drenaż wody i z warstwy piasku, bezpośrednio na której można układać płyty tarasowe. Płyty pogrubiane można również układać na istniejących już płytach tarasowych, nawet tych, na których jest stara okładzina ceramiczna. Jeżeli jest ona stabilna, nie odspaja się, a zmiana wynika wyłącznie z chęci odnowienia wyglądu, na gotowym balkonie można ułożyć płyty dwucentymetrowe, na specjalnych, niskich, gumowych podkładkach.

Tarasy wentylowane to również rozwiązanie dla takich miejsc, gdzie konieczne jest odsunięcie powierzchni płytek od samej płyty tarasowej – na przykład, by ukryć jakieś elementy instalacyjne albo by uzyskać płaską powierzchnię użytkową na pochylonym elemencie konstrukcyjnym. Dla takich rozwiązań istnieje cały rozbudowany system wsporników i podkładek, które pozwalają nie tylko wynieść taras ponad powierzchnię płyty konstrukcyjnej, ale również niwelować różnice w poziomie, przez zastosowanie wsporników o różnych wysokościach, a nawet – różnych kątach nachylenia.

Decydując się na takie płytki tarasowe, nie trzeba skupiać się nad antypoślizgowością – gresy o grubości od dwóch centymetrów są już ze strukturą utrudniającą poślizgnięcie. Nie trzeba również przejmować się szerokością „fugi” – z dwu-trzymilimetrową szczeliną można układać również rozmiary większe niż 60×60. Zaletą nie do przecenienia, w przypadku grubych płytek tarasowych jest to, że można je wybierać nawet wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że płyta konstrukcyjna tarasu nie została przygotowana właściwie i będzie wymagała poprawki. W razie takiej potrzeby, płytki tarasowe po prostu się składa, a po doprowadzeniu konstrukcji do właściwego stanu – układa ponownie, bez strat w materiale.

Przyklejane czy nie – płytki tarasowe są rozwiązaniem, które prawidłowo wybrane i ułożone, pozwolą cieszyć się wypoczynkiem na tarasie czy balkonie.

Zobacz opinie naszych Klientów:

Jolanta B
Jolanta B
Zweryfikowany Klient Kaflando.plZweryfikowany Klient Kaflando.pl
5/5

Super płytki ,polecam ☺️

2 miesiące temu
Joanna
Joanna
Zweryfikowany Klient Kaflando.plZweryfikowany Klient Kaflando.pl
5/5
Możliwość zamówienia próbek produktu bardzo ułatwia wybór, co ostatecznie pozwoliło nam zdecydować o zakupie tych pięknych kafli. Wyglądają super, są dokladnie takie jak chcieliśmy. Dodam też, że realne zdjęcia kafli na stronie również bardzo pomagają w wyborze. Proces zakupu i dostawy również przeb...
Pokaż więcej
4 miesiące temu
Paweł
Paweł
Zweryfikowany Klient Kaflando.plZweryfikowany Klient Kaflando.pl
5/5

Usługa uratowała nam życie :D

6 miesięcy temu
Krystian
Krystian
Recenzent
5/5

Piękny odcień kafli! Komponuje się idealnie z resztą łazienki. Jesteśmy bardzo zadowoleni!

7 miesięcy temu
Sylwia B.
Sylwia B.
Zweryfikowany Klient Kaflando.plZweryfikowany Klient Kaflando.pl
5/5

Piękne stylowe płytki, wysoka jakość wykonania. Idealnie pasują do Naszego wnętrzna.

8 miesięcy temu
Wyszukaj produkt