Zastanawialiście się kiedyś, czym różnią się płytki ceramiczne od gresu? Obie te nazwy pojawiają się w Internecie. Ale czym właściwie są jedne i drugie? Tak naprawdę, z formalnego punktu widzenia, każda płytka gresowa jest płytką ceramiczną, choć nie każda ceramiczna jest gresową. Płytki ceramiczne – formalnie to nazwa produktu budowlanego, który jest formowany z mieszaniny gliny i piasku (w największym uproszczeniu), a następnie wypalany w wysokiej temperaturze. Dlatego zaliczają się do nich również gresy. Zwyczajowo jednak mówi się „płytki ceramiczne” na płytki inne niż gresy – takie, które są wypalane w niższych temperaturach, mają nieco inny skład i zdecydowanie większą nasiąkliwość wodną. Bo nasiąkliwość wodna to bardzo ważna sprawa, w przypadku płytek. Im wyższa, tym niższe parametry techniczne płytek.
Płytki gresowe mają ją na poziomie 0,5%. Dlatego bezpiecznie można je instalować na zewnątrz, w naszym klimacie. Są zdecydowanie mrozoodporne (przyjmuje się, że granicą mrozoodporności są trzy procenty nasiąkliwości wodnej). Dodatkowo płytki gresowe są zdecydowanie twardsze. Dlatego do ich obróbki należy używać dedykowanych im narzędzi i osprzętów do elektronarzędzi. Płytki ceramiczne, rozumiane zwyczajowo, mają zdecydowanie wyższą nasiąkliwość wodną. Dla płytek ściennych mogą to być nawet wartości powyżej 10%. Płytki ceramiczne są również bardziej miękkie, więc łatwiej jest je ciąć i wiercić w nich.
Ale które z nich wybrać – płytki gresowe czy ceramiczne?
To zależy, w jakim miejscu chcecie ich użyć. Jeżeli potrzebujecie płytek do wykorzystania na zewnątrz – muszą to być płytki mrozoodporne, więc najlepiej, żeby były to gresy. Płytki ceramiczne, pod wpływem działania wody i mrozu szybko popękają i się pokruszą. Trudno również wyobrazić sobie płytki inne niż gresy we wnętrzach, na podłogach – szczególnie tam, gdzie mogą być intensywnie użytkowane – w kuchni czy w strefie wejściowej do domu.
Za to śmiało można użyć płytki ceramiczne we wnętrzach, na ścianach – łatwiej będzie je ułożyć, są zwykle tańsze, mają więcej wzorów, kolorów i rozmiarów, a będą służyły równie długo jak gresy.