Mała łazienka i płytki drewnopodobne? Oczywiście!
Płytki drewnopodobne z każdym rokiem zdobywają coraz większą popularność i dotyczy to właściwie każdego pomieszczenia w domu. Szczególnie chętnie stosuje się w małej łazience właśnie płytki drewnopodobne, czyli tam, gdzie położenie płytek drewnianych jest zdecydowanie bardzo funkcjonalne. Prócz dużej wytrzymałości i łatwości w czyszczeniu, płytki drewnopodobne mają także tę zaletę, że umożliwiają tworzenie bardzo różnorodnych aranżacji. Dodatkowo, podobnie jak naturalne drewno, występują w niezliczonej ilości kolorów i odcieni oraz można układać je w rozmaite wzory.
Układanie płytek drewnopodobnych w małej łazience zależy od wielu czynników, takich jak kształt i rozmiar płytek, wielkość i kształt pomieszczenia, a przede wszystkim od indywidualnego pomysłu na wystrój danego wnętrza. Oto najpopularniejsze wzory układania płytek drewnopodobnych:
- Układ na mijankę
Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów układania płytek, stąd spotykamy go w naszych domach najczęściej. Potocznie nazywany jest mijanką, ponieważ, płytki rozmieszczone są w równoległych do siebie liniach, ale z przesunięciem. Drugim sposobem na małą łazienkę i płytki drewnopodobne jest ich przesunięcie co połowę płytki. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od stylu i pomieszczenia i zawsze będzie świetnie wyglądać!
- Jodełka
Bardzo chętnie sięgamy także po płytki w jodełkę, ponieważ w przeciwieństwie do poprzedniego ułożenia, jest ona bardziej dynamiczna i tworzy charakterystyczny, zygzakowaty wzór. Warto układać ją szczególnie z mniejszych płytek, takich jak płytki drewnopodobne Bosco Invierno Rustico. Możmy zastosowć je zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Stanowi oryginalne tło stylu skandynawskiego i boho. Jej szczególną odmianą jest jodełka francuska (znana też jako chevron) o dość podobnym wzorze, jednak płytki przycięte są w tym przypadku pod kątem 45°. Wiele lat wcześniej, chcąc cieszyć się pięknem jodełki francuskiej, skazani byliśmy tylko i wyłącznie na drewno. Dziś wystarczy sięgnąć po gres chevron.
- Szachownica
Innym znanym i niebanalnym układem jest szachownica, którą zwykle komponuje się z mniejszych płytek. Polega ona na układaniu kwadratów z równolegle przylegających do siebie płytek podłużnych, a następnie układaniu podobnych kwadratów naprzemiennie, prostopadle względem siebie. Dzięki temu tworzy się charakterystyczny wzór szachownicy. Aktualnie nie jest to często spotykany układ. Prostszym sposobem na ułożenie szachownicy jest wybór kwadratowych płytek drewnopodobnych o wzorze parkietu wiedeńskiego, na przykład Intarsio Moro i Intarsio Miele.
Układ płytek względem pomieszczenia
Układając płytki drewnopodobne, ważny jest nie tylko wybór samego wzoru, ale także właściwe dopasowanie go do pomieszczenia i jego ogólnego wystroju. Jeśli układamy płytki na ścianie w niskim pomieszczeniu, dobrze jest zastosować układ pionowy, bo dzięki temu pokój wyda się wizualnie nieco wyższy. Na podłodze warto wziąć pod uwagę układ płytek względem okna. Najlepsze będzie położenie ich prostopadle względem szyby, tak jak wpadają do pomieszczenia promienie słoneczne. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w takim układzie, ze względu na odbijające się światło, najmniej widoczne są spoiny pomiędzy płytkami.
Mała łazienka i płytki drewnopodobne - o czym jeszcze warto pamiętać?
Przy układaniu płytek drewnopodobnych, bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musimy tu zadbać między innymi o to, by powierzchnia, na którą kładziemy płytki, była dobrze oczyszczona, wyrównana i odznaczała się właściwą wilgotnością. Podłoże powinno także zostać zagruntowane i pozostawione do wyschnięcia, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli mamy do czynienia z nierówną powierzchnią, konieczne będzie jej skucie, a następnie położenie preparatu samopoziomującego.
Dobrze ułożone płytki powinny trzymać poziom, dotyczy to szczególnie płytek podłogowych. Niestety nawet idealnie wypoziomowane podłoże nie da nam stuprocentowej gwarancji, że powierzchnia podłogi po położeniu płytek będzie idealnie równa. Dlatego kładąc płytki należy zastosować system poziomujący. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem poziomowania płytek były krzyżyki. Jednak w ostatnich latach odchodzi się już od tego rozwiązania, ponieważ znacznie lepiej sprawdzają się klipsy i kliny. Klipsy mają za zadanie tworzyć podstawę dla płytek, zaś kliny dociskają je odpowiednio do podłoża.